קורות חיים

"אנחנו חייבים הרבה למרט, התרבות הישראלית חייבת לו הרבה, ואני לא אומר את זה בהגזמה" יונתן גת, כאן תרבות

"מרט פרחומובסקי סוגר השנה את העשור הרביעי של חייו, וכבר חותם רשימת הישגים מגוונת שהיא מפעל חיים קטן" פרופ' גד קינר קיסינגר, כתב העת תיאטרון

"מרט פרחומובסקי הוא אחד האנשים המשפיעים בתחום התרבות בתל אביב" 7 לילות, ידיעות אחרונות


מרט פרחומובסקי הוא יוצר ויזם תיאטרון וקולנוע, המתמחה בפרויקטים של שימור זיכרון תרבותי. בין השנים 2023-2024 שימש כיו"ר של בת"י - איגוד במאי התיאטרון בישראל. בין השנים 2019-2023 שימש כמנהל האמנותי של קיפוד הזהב - פרס תיאטרון הפרינג'.

בוגר מצטיין של החוג לקולנוע והחוג לאמנות התיאטרון באוניברסיטת תל אביב. שימש כאסיסטנט של הבמאים רוברט סטורואה, רנה ירושלמי ומנחם גולן. מאז סיום לימודיו ב- 2010, יצר מגוון עבודות בבמות החשובות ביותר בישראל. בין עבודותיו הבולטות: "האם יש מקקים בישראל?" בהבימה, "הגולם חי!", "הנסיכה האמריקאית (חוזרת)", "1948" ו"אפשר לעשות עם זה משהו" בתמונע, "פלישתו השנייה של נפוליאון" בפסטיבל עכו, "פנטזיה לאהבה ולכינור" ביידישפיל, "הסלון של סבתא ורדה" בתיאטרונטו, "צ'כוב בעבודה על '3 אחיות'" באנסמבל הרצליה, "מלכת אמבטיה 1970.2010" בתיאטרון האוניברסיטה ועוד. 

בשנת 2021 הפיק, כתב וביים את "תל אביב", סרטו הראשון באורך מלא, בתמיכת פרויקט הקולנוע הישראלי - קרן רבינוביץ'. הסרט זכה בפרס סרט הביכורים בפסטיבל הסרטים בינלאומי חיפה.

בשנת 2011, זכה בפרס אמנות הקולנוע מטעם משרד התרבות והספורט על פרויקט הניו מדיה הקולנועי רחב היריעה "מאגר העדויות של הקולנוע הישראלי" שהוא יוצר יחד עם אביטל בקרמן משנת 2005 ועד היום. הפרויקט נתמך לאורך השנים על-ידי קרן הקולנוע הישראלי, מועצת הפיס לתרבות ולאמנות, סינמטק תל אביב, סינמטק ירושלים - ארכיון ישראלי לסרטים, איגוד התסריטאים ואיגוד הבמאים.

בשנת 2016 הושק אתר ספר הקולנוע הישראלי של משרד התרבות והספורטמאגר המידע המקיף ביותר על קולנוע ישראלי, שהיה אחד ממקימיו ומאז משמש כמנהל התוכן והמפיק הראשי שלו.

כמו כן, כתב במשך 17 שנה על תיאטרון וקולנוע בגופי תקשורת מובילים, ביניהם עכבר העיר, טיים אאוט, וואלה, ידיעות תל אביב, הארץ, כתב העת סינמטק ועוד.